DÜNYA VE AHİRET KARDEŞLİĞİ
Canibim.Com

DÜNYA VE AHİRET KARDEŞLİĞİ - Canibim.Com

 

Er Rahman isminin tecellisi bütün mahlukatı kapsar,mümün ve kafir ayırt etmez.Malik bin Dinar r.a yaya olarak Hacca gidiyordu,yolda bir karga ağzında ekmek parçası ile habire bir mağraya girip çıkıyordu.

 

Merak edip malik’de o mağraya girdi ne var diye,ne görsün eli ayağı bağlı bir adam mağrada yatıyor.Adama bu halini sordu o adam Hacca niyet edip yola çıktım buraya geldiğimde eşkıyalar yolumu kesti beni soydular neyim var neyim yok aldılar ve beni bu mağraya elim ayağımı bağlayıp ölüme terk ettiler dedi.

 

Günlerce burada mahsur kaldım bir karga bana her gün ağzında ekmek ile gelip ağzıma koydu yedirdi ve içirdi.

 

Malik bin Dinar (r.a.) adamın elin ve ayağını cözdü ve onu Allah’ın lutfu ile o mağradan kurtardı.

 

“ Burdan alacağımız ders şu olmalı; Demek ki, hakiki iman edenleri ve teslim olanları hangi şartlarda olursa olsun Cenab-ı Allah (c.c.) onu korur ve kollar.Yeter ki imanın ve teslimiyetin sağlam olsun.Başımıza istenmedik bir felaket gelse metanetimizi bozmadan  “GÖRELİM MEVLA NEYLER / NEYLERSE GÜZEL EYLER “ inancı ile davranmalıyız.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

 

HADİS :Buhari şerif’den ,Peygamber (sav) Ebu Hureyre’yi devletin ambarına gece bekçisi yaptı “zekat mallarını bekliyordu” Gecenin yarısında bir hırsız bu ambara  mal çalmak için girdi. Hureyre ra. Bu hırsızı yakaladı.Hırsız ağladı,sızladı çoluk çocuğum var açlar onun için geldim beni bırak birdaha gelmem gibi laflar edip Hüreyre’yi yumuşattı ve hırsızı serbes bıraktı.

 

Sabah namazında Hz.Peygamber (sav) Hüreyre’ye gece yakaladığın o hırsızı ne yaptın diye sorar? Hüreyre olanları baştan sona anlatır ve serbes bıraktığını söyler.(not:Burdan anlıyoruz ki; Peygamber (sav) hem hali hemde geleceği bilip söylüyor.) Peygamber (sav) ey Hüreyre o kişi bu gece gine gelecek der.

 

Hırsız o gece gine gelir ve yakalanır.Aynı ağlamalar yakarmalar ve yine serbest kalmalar olur.Sabah namazında Peygamber yine sorar Hüreyre olanları anlatır ve bıraktığını söyler.

 

Peygamber (sav) o hırsız bu gece yine gelecek der ve hırsız yine gelir ve yakalanır.Bu sefer hırsız Hüreyre’ye sana bir dua öğreteyim ki bu dua’yı her gece yatmadan okursan sana sabaha kadar kimse zarar veremez.Beni bırakmak şartıyla der.Hüreyre kabul eder.”Her gece yatmadan ayetel kürsüyü kim okursa sabaha kadar ona kimse zarar veremez ,Melekler seni korur der.” Hüreyre hırsızız serbest bırakır.

 

Sabah namazında Hüreyre o gece olanları Peygamber (sav) anlatır.Peygamber o hırsız doğruyu söylemiş ey Hüreyre, hırsız kim biliyormusun? Şeytanı lanetti der.

 

MÜSLÜMAN KARDEŞLİĞİ: Selmani Farisi ahiret kardeşi Ebu Derda’yı ziyarete gitti.Hanımı Ebu Derdanın evde olmadığını söyledi nerede diye sordu kardeşin dünyayı derk etti kendini ibadete verdi dedi.Peki senin bu halin ne üstün başın perişan diye sorduğunda hanımı kardeşin benimle ilgilenmiyor ki diye dert yandı.

 

Bir müttet sonra Ebu Derda eve geldi ve Selmanı eve davet etti sofra kurdu buyur etti fakat kendisi yemedi nafile oruç tutduğunu söyledi.Selman sen yemezsen bende yemem dedi.Derda mecburen orucu bozdu.Akşam derken Yatsı namazları kılındı,sonra yatak serildi selman hadi sende yat uyu dedi derda benim ibadetlerim var sen yat dedi.Selman olmaz sen yatmazsan bende yatmam dedi.Mecburen yattı.

 

Selman, Derda’yı teheccüte kaldırdı namazlar dan sonra Mescidi Nebeviye sabah namazına galdiler.Namazdan sonra Ebu Deda Selmanı Peygambere şikayet etti.Seman bana ibadetlerimi yapmama engel oldu diye bütün olanları anlattı.Peygamber (sav) Selman doğru yapmış ey Ebu Derda dedi.

 

Şu üç şeyin sizlerin üstünde hakları vardır. 1-Nefsinizin hakkı (hanımların hakkı) 2- Vücudunuzun hakkı:(yemek,içmek,uyumak)  3-Ruhumuzun hakkı (ibadet etmek)

 

Allah (c.c) çok değil ,aşırı değil orta halli sürekli ibadet etmemizi bizden istiyor.”geceleri uyumazsan”Geceyi ben size istirahat edesiniz diye örtü eyledim ayeti var.Hep oruçlu geçirirsen ileride takattan düşersin farzları yapamaz olursun.”

 

Müslümana tebessüm etmek sadakayi cariyedir.Oysa günümüz de aynı apartman komşusu veya mahalleli bir birini tanımıyor,Selam vermiyor.Cami cemaati bile robot gibi camiye giriyor çıkıyor diyolok yok.

 

Siyaset toplumu öğle ayrıştırdı ki;Millet baklava tepsisinde ki baklava dilimleri gibi parça,parça oldu.Gavurlar da Müslümanın böyle bölünmesini istiyorlardı ,yutmak kolay olsun diye.

 

Emri bil maruf nehyi anilmünker yapmak müslümana farzdır,sadakay-ı cariyedir(tıpkı namaz gibi,zekat gibi ibadettir.) Bu saydıklarımı öğreten ,anlatan ve eğiten bu gün dergahlardır.

 

Çocuğunu okula gönderiyorsun yetmiyor takviye için saati bilmem kaç paradan özel ders aldırıyorsun veya dünya para verip dersaneye gönderiyorsun.Bilmem ingilizce kursu,bilgisayar proğram kursu vs.Bütün bunlar çocuğum ileride iyi bir okula yerleşsin ve rahat bir hayatı olsun diye.

 

İyi güzel de hep dünyaya yönelik yatırımlar bunlar.Ebedi kalacağı ahiret yurduna  yatırım nerde? Yok veya yetersiz.Yahu dergahlar sizin evladınız için ihmal ettiğiniz ebedi alem yurdunu kurtaran eğitimi ve öğretimi bedava yapıyor Allah’dan ne istiyorsunuz.Fi sebilillah..!

 

 

 

 

Tüm YAZILI SOHBETLER