TÖVBE
Canibim.Com

TÖVBE - Canibim.Com

                                                                 TÖVBE

Hadis: “Bir kul günah işlese sonra tövbe etse o günah silinir mi” der bir sahabi, Peygamber(s.a.v) “evet” der. “Peki o kişi gene günah işlese tövbe etse yine af olur mu” der. “Evet af olur”. “Yine günah işlese tövbe etse af olur mu” . “Evet af olur”.”Peki bu ne zamana kadar devam eder?” Peygamber (s.a.v)”Nasuh tövbe edip bir daha işlemeyene kadar

Mısri Niyazi; ”Avamın tövbesi günahtan, havvasın tövbesi gaflettendir”

Nisa:31= Büyük günahlardan sakınırsanız, küçük günahlarınızı da af ederim.

Nur=31

Tahrim=8-(Nasuh Töbe)

Nisa=31


-Hz.Musa, Allah’a(c.c) sordu:”Yarabbi dünyanın en günahkar insanı kim?” Allah(c.c):”Sabah falanca yere git orada bir çocukla bir adam göreceksin işte o dünyanın en günahkar adamı” dedi. Musa sabah o yere gitti ve adamla çoçuğu gördü.


-Hz.Musa bu defa fa “Yarabbi dünyanın en günahsız adamı var mı?” dedi.Allah(c.c)”Var. Akşam fala yere git orada bir adam ve çocuk göreceksin odur” dedi. Musa o yere gitti ki ne görse, sabahki adam ve çocuk.”Yarabbi, bu nasıl olur, sabah en günahkar adamla, akşam en günahsız aynı kişi olur?”Cevap olarak Allah(c.c), o adamın çocukla konuşmasını Hz.Musa’ya anlattı.


-“Çocuk sabah sahilde kumla oynarken babasına sorar:”Baba, ne kadar çok kum var.Dünyada bu kumdan daha çok bir şey var mı?” Babası cevaben:”Evet, var “ der.Çocuk merakla “Nedir?” der.Baba:”Kumdan daha çok denizlerin köpüğüdür” der. Çocuk:”Peki denizin  köpüğünden daha çok bir şey var mıdır?” Babası:”Var” der. Çocuk: “O nedir?” diye sorar. Baba: “Benim günahlarım” der. Çocuk devamen: “Ondan da çok olan var mıdır?” Babası:”Var” der. Çocuk:”Nedir?” diye sorar. Baba:”Allah’ın(c.c.) rahmetidir” der. İşte sabah dünyanın en günahkarı olan o adam, akşam onun bu sözünden ötürü af edildi.Anasından doğmuş gibi oldu.Günahsız sabi gibi oldu “der.


İşte, Allah’ın (c.c) af edemeyeceği günah yoktur.Kul samimi olarak gönülden tövbe etsin.

 

Eski ümmetlerden bir şaki vardı. 99 kişiyi öldürmüştü. Bir keşişe geldi, “Benim günahım af olur mu?” dedi.Keşiş ona: “Sen 99 kişi öldürmüşsün, hiç af olur mu” dedi.Katil: “O zaman seni de öldüreyim 100 olsun” deyip keşişi de öldürdü.


Sonra  bir beldede kamil birinden bahsettiler. Ona gitti, “100 kişi öldürdüm ben.Af olur muyum?” dedi. O adam “falancaya git, sohbetine katıl, sana tövbe ettirtsin. Bakalım kabul olur mu” diye gönderdi.Katil oraya giderken yolda öldü.


Rahmet melekleri geldi o katili götürmeye, azap melekleri de geldi “Hayır, bu katildi. Biz götüreceğiz“dedi. Diğer rahmet meleği “Bu adam tövbe niyeti ile yola çıktı” dedi. Ölenin yol mesafesini ölçtüler. Gideceği yere yakın çekti kanadı ile ve rahmet meleği o adamı alıp götürdü. (Buhari de Hadis-i Şerif)


                                                          GÜZEL SÖZLER.

1)      Müslüman her ahlakta olabilir fakat yalancı olamaz. (Peygamber(s.a.v) 

2)      Peygamberi sevmek onun sünnetlerini yapmakla artar.

3)      Hikmet lisanın ve kalbin sukutunda olur. Çok konuşmada olmaz. (Hz. Ebubekir, diline taş koyardı)

4)      Neyi ayıplarsan o ayıbı yapmadan ölmezsin.(Hadis)

5)      Hoca evinden aş çıkmaz, körün gözünden yaş çıkmaz.

6)      Yezidin uyanığı Ali diye gözükür.

7)      Hiç hata yapmayan kişi, iş yapmayan kişidir. İş yok, hata yok.

8)      Yıkılacak duvarın altına kimse gelip oturmaz.

9)      Lafın doğrusunu mahallenin delisine söyletirler( Behlül)

10)   Zenginler dünyaya yatırım yapar, fakirler ise ahrete yatırım yapar(Nevzat)

11)   Bu dünya'yı ahmaklar mamur ederler(Hz. Ali)

 

                                                          DUANIN EDEBİ

Fatiha suresi bize örnektir.Ordaki tertibe göre dua edilir. Tertib; önce besmele, sonra hamdele, sıratel mustakim istikamet, sonrada istekler sayılır.


Dua edin müstecap edeyim ayetini okuyup insanlar , İbrahim  Etem Hazretleri’ne : “Dua ediyoruz, fakat kabul olmuyor. Sebebi nedir?”


İbrahim Etem Hazretleri dedi ki ordaki insanlara sebebi şunlar:


1)      Allah’ı(c.c.) tanıyoruz diyorsunuz, fakat emirlerine uymuyorsunuz.

2)      Peygamber’i(s.a.v) tanıyoruz diyorsunuz, sünnetine uymuyorsunuz.

3)      Kur’an’ı tanıyoruz diyorsunuz, emirlerini yapmıyorsunuz.

4)      Ölümü tanıyorsunuz, ölmeyecekmiş gibi yaşıyorsunuz.

5)      Ahireti tanıyorsunuz, hazırlık yapmıyorsunuz.

6)      Şeytana uyuyorsunuz, İslam’a uymuyorsunuz. "İşte sorunuzun cevabı budur."


NOT:Allah Kur'an ve Sünneti yaşayarak amel edenlerden bizi eylesın.Şaban ayındayız günahlarımıza bol  bol tövbe ve istiğfar edelim.

Tüm YAZILI SOHBETLER