BÜYÜK KIYAMET
BÜYÜK KIYAMET - Canibim.Com

                                                                        ÖLÜM KIYAMETİNE HAZIR OLMAK

 

Ebu Hüreyre(ra),Peygamberimizden şöyle nakleder:-Peygamber (sav) buyurdu ki: Hak Teala ilk önce riya ile şahit olanlardan hesap sorar, nekadar nimet verdi ise bildirsin ve bilsin ister.Hak Teala o kimseye sorar: O gazada ne iş işledin? O kişi Yarabbi, der senin yolunda ben kafir öldürdüm.Ondan sonra da kafirler beni öldürdü.

 

Hak Teala : -Yalan söylüyorsun sen: “Filan kişi çok kahramandır “ desinler diye cenk ettin ve dünyada namında böyle çıktı der ve buyruğu ile kişi; yüzü üstü Cehenneme bırakılır.

 

Daha sonra bir kişi daha getirilir. Bu ilim ve Kur’an öğrenmiş, fakat halka riya ile öğretmiş kimsedir. Hak Teala  bu kişiye ne kadar nimet verdi ise bildirmesini söyler. O kişide bildirir. Hak Teala Hazretleri sonra: Dünyada ne işler işlerdin? Diye sorar. O kişi de: İlim öğrendim. Senin için halka öğrettim diye cevap varir. Hak Teala Hz.leri Yalan söylüyorsun. Sen ilmi sana alim ve Kur’an okuyucu desinler diye öğrendin.Böylece sana öyle denirdi der ve buyruğu ile o kişiyi de yüzü üstü Cehenneme bırakılır.(Bu gün ki hafızların bir kısmı,mevlitciler,devirciler v.s. gibi.)

 

Sonra bir kişi daha getiriler.Hak Teala ona dünyada iken verdiği malı bildirmesini ister. O da bildirir.Hak Teala Hz.leri O mala ne işledin der o kişi de : Senin yoluna nafaka verdim der. Hak Teala Hz.leri Yalan söylüyorsu der. Ama senin maksadın, sana  “ Cömert kişi “ desinler diyedir benim rızam için değildir. Dünyada istediğin gibi ad bıraktın der, emreder o kişiyide Cehenneme bırakırlar.

 

Mücahid (ra) Peygamber (sav) den şöyle nakleder: Peygamber (sav) dedi ki: “ Hak Teala Hazretleri Kıyamet günün de kullarından dört şeyden sorar:

1-Ömrünü nerelerde harcadığını?

2-İlmi ile nasıl amel ettiğini?

3-Bedeniyle ne türlü belalara uğradığını?

4-Malını nerede ve nasıl kazandığını, sonra nereye sarfettiğini.(Bu gün messeb savaşı yapanlar,kabirde meshebin nedir sorusu sorulmayacak.)

 

İmam-ı Hasan (ra) Peygamber (sav) den şöyle nakleder: Peygamber (sav) dediki : Kıyamet günü olduğu zaman nice kişiler getirilir. Hak Teala Hz.leri onlara özür bildirir ve : İzzetim hakkı için size dünyada mal vermedim. Ve lakin sizin için ahirette mükafat hazırladım. Size dünyada benim için yiyecek ve giyecek veren kullar için şefaatçı olun, bu gün onları bağışlayayım der.

 

İmam-ı Gazali (ra) Tenbihül Gafilin’de der ki: Hak Teala  zenginlere niçin bana ibadet etmediniz? Diye sorar. Onlarda cevaben, Yarabbi bize çok mal verdin o mal bizim gönlümüzü aldı sana kulluk edemedik derler.(İslam beldeleri "Halep" açlıktan kıvranırken Dünyanın en yüksek binasını yapmakla övünen firavunlar,dolarlarını çoğaltan duyarsız nemrutlar o masum çocukların elleri sizin yakanızı ahirette bırakmayacaklartır.)

 

Hak Teala Hz.leri, Görmezmisiniz Süleyman Peygambere de çok mal vermiştim o bana asi olmadı. Devamlı ibadet etti. Sonra o taifeyi Cehenneme yollar.

 

Sora fakirlere sorar :Bana niçin ibadet etmediniz.? Yarab bizi ihtiyaç için de bıraktın çok şeye muhtaç idik budan dolayı sana ibadet edemedik.

 

Hak Teala Hz.leri: Sizmi çok muhtaç idiniz yoksa İsa (as) mı açlık çekti. İsanın fıkaralığı onu ibadetten alı koymadı. Atın bunları da Cehenneme.

 

Sonra hastalara bu soruyu sordu? Onlarda Yarabbi biz hastalandık onun için ibadet edemedik dediler. Hak Teala Hz.leri Eyüp Peygamberi kıyaslıyarak Sizin hastalığınız mı çok Eyyüb nebinin mi çok, onu ibadetten alı koymadı diyerek onları da Cehenneme yolladı.

 

NOT:ÖLMEDEN EVVEL ÖLÜNÜZ - "MALDA YALAN MÜLKTE YALAN, AL BİRAZDA SEN OYALAN"

UNUTMA EY NEFİS ÖBÜRÜ TARAFA YALNIZ KEFENLE GİDECEKSİN.KEFENİN CEBİDE YOK.EN SEVDİĞİN ÖMRÜNÜ HARCADIĞIN EVLATLARIN SENİN ÜSTÜNE TOPRAK ATACAK.AHİRET HAZIRLIĞINI İHMAL ETME. " HEDEFİN ARAÇ, ARACIN HEDEF OLMASIN "

Tüm MAKALELER