CUMA VAKTİNDE SATIŞ OLURMUSORU SOR
Canibim.Com

CUMA VAKTİNDE SATIŞ OLURMU - Canibim.Com

 SORU: Cuma vakti satış yapmanın hükmü nedir? Alınan paranın hükmü nedir?

CEVAP: Cuma ezanı okunduktan sonra, kendisine cuma namazı farz olanların ticaret yapması haramdır

 

SORU: Hocam imamların çoğu cuma namazında hutbede önüne gelen şeyi okuduğundan dolayı cuma namazını mescidlerde kılmaya çalışıyordum ama diyanet mescide imam tayin edince bir tane vakıfta kılmaya başladım. Ama vakıfta kılmanın fıkha uygun olmadığını söyleyenler var bu doğru mu? Kılınan cuma namazları fıkha uygun olmadığından yani cumanın şartları yerine gelmediğinden geçersiz olur mu? Bir de cuma namazının sıhhat şartlarının (hanefi mezhebine göre) oluşmadığını biliyorum ama biz kılmak istediğimizden diğer mezheblere göre amel ediyoruz o yüzden vakıfta kılınca sıhhat şartları oluşmuyorsa o zaman cuma da kılmayalım.

CEVAP: Şu Nasruddin hocanın misalindeki ‘hiç mi hırsızın suçu yok!’ sözünden hareketle bir şey sormak isterim: Cuma namazımızın kabul olmaması için mi çalışalım kabul olması için mi? Mesela sabah namazı için aynı titizliği gösterebiliyor muyuz? Sabah namazını evinde kılanların evlerini yakmayı isteyen peygamberimizin sünnetinden ne kadar nasibimiz var?
Evet cuma namazının sıhhati ile ilgili bilhassa Hanefi mezhebi ulemasının ileri sürdüğü şartlar vardır. Bunlar da naslardan çıkarılmış dikkate alınması gereken hükümlerdir. Ama namazın terk edilmesini teşvik eder bir anlayış değildir onların anlayışı. Papaza kızıp yorgan yakmanın anlamı yoktur.

Türkiye’de veya başka bir ülkede Cuma namazını kılmanın ittifak edilmiş bir engeli yoktur: Fukahanın ihtilafındaki rahmet de burada tecelli etmektedir. Allah’a emanet olunuz.


SORU: İş yerinde bazen cuma namazına gidiyorum, bazen göndermiyorlar cuma namazına sırayla gidiyoruz. Ben işi bırakıp cuma namazına gitmem gerektiğini biliyorum çünkü ben ilk önce ibadetle emrolundum. Benim sorum ben işyerindeki yetkilileri dinler de cuma namazına gitmezsem şirke düşmüş olup müşrik olur muyum?

CEVAP: Sevgili kardeşim. herhâlde ‘şirk’ kelimesinin içeriğini bilmiyorsunuz? Böyle ağır bir kavramı böyle bir iş için kullanmayın lütfen. Zira şirk, daha ilerisi olmayan en büyük cinayettir. Allah hepimizi ondan muhafaza buyursun. Müslüman olarak bizim imanımız, rızkımızı Allah Teala’nın tekeffül ettiği şeklindedir. İş yeri sahiplerinize Cuma Namazı konusunda son sözlerini sorun. İzin vermeyeceklerse başka bir iş bulun oradan ayrılın,


 

 

Tüm SORU CEVAP KÖŞESİ