NAMAZIN CEHRİ VE HAFİ OLMASININ HİKMETİSORU SOR
Canibim.Com

NAMAZIN CEHRİ VE HAFİ OLMASININ HİKMETİ - Canibim.Com

Soru:

 Efendim hayırlı günler.Siteniz hayırlara vesile olsun.Benim

sorum,niçin gündüz namazlarında hafi gece namazlarında cehri kıraat

yapılır.siyer ve daha başka namaz kitaplarında zahiri anlamlarını

öğrendim.(geceleri müşriklerin uyuması ,yemek yemesi,gündüzleri de

peygamber efendimizin okuduklarını şaşırtmak için gibi ..)fakat benim

sorum şu bu durumun ledünni bir hikmeti var mı ? Allah razı olsun.

 

Cevap:

Selamün aleyküm,temennileriniz için teşekkür ederim.Sorunuza gelince;

İnsanoğlu ,yaradılışı icabı yeryüzünün halifesidir."Belgesi"de Besmeleyi şeriftir." Bundan dolayı; İnsanın eğitimi "manan" iki türlüdür. 1-Ruhunu eğitmek ve temizlemek. "Bu eğitim metodu hafi eğitimden geçer" 2-Nefsini eğitmek ve terbiye etmek."Bu eğitim metodu da cehri eğitimdir.Yani dil,kulak ortak çalışır.İkiside fıt'ridir.

Cenabı Allah bu eğitim metotlarını bize namazda ve zikirde göstermiştir.İnsan da ki beyin lomperlerinin çalışması da gece ve gündüz farklıdır. "Ayette geceyi dinlenesiniz diye size örtü yaptım" diyor. Yani gecede hikmet ile gündüzde ki hikmet farklıdır.Vücut anatomisinin algılaması da farklıdır.Gecenin iki saatlik uykusu gündüzün beş saatinden daha faydalıdır.

 

Başka bir hikmetide cehri namaz ve zikir; semavatta ki bazı meleklerin ibadet şeklidir,bazı meleklerin ibadet şeklide hafidir.Bazı melekler rukü şeklinde bazı meleklerde secde şeklinde vs.

Hülasa bizim namazda ki hallerimizin  hepsi semavatta bütün katlarda Allaha cc. ibadet eden meleklerin halinin "CEM" olmuş şeklidir.Halife olmamızın özelliğinin ibadetde ki hali budur.Bundan dolayı meleklerin hepsi "Ademe" secde ettiler (şeytanılane hariç) Selam ve dua ile

Allaha emanet olun.

Tüm SORU CEVAP KÖŞESİ