RAMAZANIN RUHUNU ANLAMAK
RAMAZANIN RUHUNU ANLAMAK - Canibim.Com

 

                                                     RAMAZANDA FIRSATLAR ÇOKTUR KAÇIRMAYIN

 

 

 

HADİS:Hz.Ali (ra) “Ömer bin Hattab (ra)teravih nemazının cemaatle kılınmasını benden işittiği hadis-i şeriften almıştır.” Buyurduğunda orada bulunanlar “Ey müminlerin emiri,o hangi hadis-i şeriftir dediler.Resulüllahın “Arşın etrafında bir yer vardır.Ona hatıratül kuds denir. Bu hatıratül-kuds nurdandır. Orada olan meleklerin sayısını ancak Allahü teala bilir. Onlar Allahü tealaya öyle ibadet ederler ki, bir saat ve bir dakika usanmazlar.bıkmazlar,yorulmazlar.

 

Ramazan geceleri olduğunda, o melekler, Rablerinden,yer yüzüne inip insanlarla beraber nemaz kılmak için izin isterler.

 

Allahü tealadan verilen izin üzerine,her gece yer yüzüne inip, insanlarla beraber nemaz kılarlar. O meleklerin insanlardan dokundukları kimse, öyle said yani iyilerden olur ki,bundan sonra katiyetle şaki olmaz.”

 

NOT:ALLAHIN SEVGİLİ KULU OLMAK İSTEYEN SAKIN TERAVİH NAMAZINI KAÇIRMASIN BİR MELEKDE SANA DOKUNURSA HEM DÜNYAN MAMUR OLUR HEMİ DE AHİRETİN.

 

HADİSİ ŞERİF:”Çok oruç tutan vardır ki,orucundan açlık ve susuzluktan başka bir şey ellerinde kalmaz.

 

Çok geca  ibadet edenler vardır ki gece kalkmasından uyanıklık ve uykusuzluktan başka ellerinde bir şey geçmez.” Buyuruyor.

 

Esselamü aleyke ya şehres-sıyam

Esselamü aleyke ya  şehre-kıyam

Esselamü aleyke ya şehrel-iman

Esselamü aleyke ya şehrel-Kuran

Esselamü aleyke ya şehrel-mağfireti vel gufran

Esselamü aleyke ya  şehrel-envar

Esselamü aleyke ya şehred-deracad ven necat mined-derekat

Esselamü aleyke ya şehret-tabiinel-abidin

Esselamü aleyke ya şehrel-arifin

Esselamü aleyke ya şehrel-müctehidin

Esselamü aleyke ya şehrel-eman

 

Asilere habs,mütakilere enis idin.Ya Rabbel alemin ve ya Erhamerrahimin bizi oruç ve nemazı kabul olanlardan,günahı sevaba çevrilenlerden,rahmetinle Cennetlerine soktuğun ve yüksek dereceler verdiğin kullarından eyle ! Amin.

 

Bir kimse bayram günü Hz.Alinin kuru ve sert ekmek yediğini görünce “ Ey Ali bu gün bayram günüdür. Sen ise kuru ekmek yiyorsun” deyince Hz. Ali (ra) cevaben “Bu gün orucu kabul edilmişlerin bayramıdır,Bu gün ve yarın da bize bayramdır.Allahu tealaya isyan etmediğimiz,yani günah işlemediğimiz gün bizim bayramımızdır” buyurdu.

 

buradan anlaşılıyor ki akıllı olanlar dışa,görünüşe bakmamalı, Meryem suresi:85 “Takva sahiplerini,binekler üzerinde Cennete topladığımız,mücrimleri susuz olarak Cehenneme sürdüğümüz günü hatırla” buyuruyor.Zahitler,abidler,ve ebdallerden her biri Arşın gölgesinde melik ve sevgililer yanında rahattırlar.Üzerlerin de çeşit çeşit hulleler vardır..Yüzlerinde taat nurları,marifet işaretleri parlar..Cennette ki makamlarını seyredecekler.

Tüm YAZILI SOHBETLER