BERAT KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN
BERAT KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN - Canibim.Com

 

 

 

 

                                                     ŞABAN KELİMESİNİN HARFLERİ

 

 Şaban kelimesi beş harftir = şın-ayn-be-elif-nun.(Ş- harfi şerefi-Ayn harfi ulviyeti,yüksekliği B harfi biri,ihsanı-elif ülfeti-Nun ise nuru göstermektedir.)

 

Bu ayda Peygamber efendimize (s.a.v) çok salavatı şerif getirilmelidir.Şaban ayı Peygamber Efendimize selavat ayıdır.Allahü teala Ahzap suresi 56 ayetinde ,(Elbette ki,Allahü teala ve melekleri peygamberi üzerine salat ederler.Ey iman edenler! Sizde ona salat ve selam okuyun) buyurur.

 

Resulullah (s.a.v),”Bir kimse bana bir kere salavat okusa,Allahü teala on salat eder,yani ona on rahmet bahşeder.” Yani akıllı olan Müslüman şaban ayında çok  tövbe istiğfar ve selavat getirmeli.

 

                                     ŞABANIN 15. GECESİ BERAT KANDİLİ...

 

Bu gecede Peygamberimiz (s.a.v) “ Bir kimse Mushafı şerife bakarak Kur”an-ı kerim okursa ,Allah Teala  ana ve babasından azabı hafifletir.anne ve babası kafir bile olsa” buyurmuştur.

 

 Peygamber (s.a.v) buyurdu ki “Bu sene içinde doğacak her çocuk,bu gece deftere geçirilir.Bu sene içinde öleceklerin isimleri bu gece özel deftere yazılır.Bu gece herkesin rızkı tertip olunur.Bu gece herkesin amel ve işleri Allahü teala”nın huzuruna çıkarılır.” Herkes Allahın Rahmetiyle cennete girer.

 

Bu gecede dünyada yapılan ameller ve kulların işleri çıkarılıp,Allahü tealaya arz olunur.Bu Geceyi ibadetle geçirelim mümkünse uyumuyalım.

 

Peygamberimiz (s.a.v) secdede okuduğu dua,”E”uzü bi afvike min ıkabike,ve e”uzü bi rıdake min Sahtike ve e”uzü bike minke celle senaüke la senaen aleyke ente kema esneyte ala nefsik” diyerek yalvardığı bildirilmiştir.(hz.Aişe ra.) sizde secdede bu duayı okuyun.

 Bu gecede iki berat vardır.Biri şakiler için, diğeri ise evliyalar içindir.

Bu gün Akşam namazından sonra Evvabinleri kılalım ve Bu güne mahsus altı rekatlık nafile namaz var.İki reketta bir selam verilir,Her rekatta Fatihadan sonra altı adet İhlas suresi okunur.Selamladıktan sonra Yasini şerif okuyalım.Bunu diyer nafilelerde de selamladıktan sonra tekrar edelim,böylece üç adet de Yasin okumuş olacağız.

 

Bu geceyi üç kısma bölelim bir bölümünde ibadet yapalım (teheccüt namazı ve kur”an okuyalım)-Bir bölümünde ise selavat-istiğfar ve zikir yapalım-Son bölümünde ise bol bol dualar yapalım.Allah (c.c) yapacağımız ibadet ve taatlarımızı dergah-ı izzetinde kabul buyursun inşallah...

 

ALLAH DEVLETİMİZİ VE ORDUMUZU,NECİP TÜRK MİLLETİNİ PAYIDAR EYLESİN İNŞAALLAH.ÜMMETİN KALBİNDE TEVHİT ATEŞİNİ CANLANDIRSIN.

 

Selam ve dua ile...

 

 

Tüm MAKALELER