GÜNAHIN FAYDASI OLUR MU ?
GÜNAHIN FAYDASI OLUR MU ? - Canibim.Com

 

                                            ALLAHIN KIZDIĞI GÜNAHDA ISRAR EDENE.

 

 

“Eğer siz günah işlemeseydiniz günah işleyen bir kavim getirirdim yerinize.” Günah insanın boynunu büker, insan yaradanına karşı hep mahçup olur.

 

Bakın Canip efendi ne güzel söylemiş; “ Günahın nefi var müslümana

                                                                  Delilim Ahmedi Muhtar değilmi,

                                                                   Günahım yok diyen,bi edep bi ar değilmi.”

 

Buradan da anlıyoruz ki ;Günah işleyen  kişi günahını af ettirmek için gayret sarfedecek töbe,istifar göz yaşı dökecek,gece gündüz dualar edecek.Bir kişi benim günahım yok dese o günah ona yeter de artar.Günahta ısrar etmeyi Allah sevmez.Nasuh töbesi yapanlara,Allah nuru ile bakar.Baksana doksan sene kafir yaşayan biri Müslüman olsa sıfır km.oluyorda,sen müslüman olarak doğup büyümüş biri olarak neden töbenden endişe edersin bire gafil."ALLAHIN RAHMETİNDEN ANCAK KAFİRLER  ÜMİT KESER" (Yusuf suresi.12/87) 

 

Eğer sizin dualarınız olmasaydı neye yarardınız diyor Mevlam.Dua etmek ben acizim Yarabbi sana muhtacım yardımına ihtiyacım var demektir. Aksi ise gizli şirktir.Kibirdir,kibir şeytanı cennetten çıkardı.

 

Cenabı Allah sevdiği kulunu kıvır,kıvır kıvrandırır.Yalım,yalım yalvarttırır.En son deminde duasını kabul eder.Bu makamı naz cilvesidir.Mabud ile Kulun cilvesidir.Kul bu acıdan zevk alır.Ne demişler; “DERVİŞLER,DERMAN ARAR DERT İÇİNDE.”

 

Ey talip sakın ha sen bu yolu dikensiz gül bahçesi sanma.Zahmetsiz Rahmet olmaz.

Töbe alınmaz,verilmez töbe Allahadır.Sen töbeni yapacaksın .Bazılarının yaptığı gibi ısmarlama töbe olmaz.

 

Ey talip!..Her gün “DUHA NAMAZI”kılarsan dört rekat “MUHSİNLERDEN OLURSUN” Allah seni günahtan o gün korur,günah işleyemezsin. Şayet sekiz rekat kılarsan “FAİZUNDAN “ olursun.Rızık sıkıntısı çekmezsin.

 

“ARAF SURESİ:201 ALLAH TAKVA EHLİNİ GÜNAHTAN KORUR.”  Sen hala nediye gündelik nefsani işlerle meşkulsün. Takva gömleğini niçin giymezsin.Baksana “TEVBE SURESİ:119: SADIKLARLA BERABER OLUN” diyor.”Kim bu sadıklar? Allahın sevdiği evliya kulları” Nerede yaşarlar ? “Halkın içinde mütavazi bir hayat sürdürürler,debdebeden,şaşadan uzaktırlar.Şöhreti sevmezler.”

 

“DERVİŞLİK OLSAYDI TAC İLE HIRKA BİZDE ALIRDIK OTUZA KIRKA” Demek ki dış görünüme aldanmamak lazım.”KİSPEYİ PİRAN İÇİNDE DERVİŞİN FASIK ADI” Allah kalplere bakar,kalıba değil.

 

Yunus (K.s) ne güzel söylemiş ;”Yunus sen bu gün meydan isteme,meydan içinde merdaneler var.” Koca Yunus bile cesaret edemiyor ortaya çıkmaya,çünkü zikir meydanında nice yanık gönüller var.Hak aşıkları var.Esmaül zikirde ruhunu Allaha hemen teslim edecek “Sadıklar” var.

 

Kalp Allahın nazargahıdır.Her gün Allah kullarının kalbine nazar eder fakat kul cahil ve gafil olduğu için bunu anlayamaz.Ehli hal ise bunu bildiğinden devamlı teyekkuzdadır.Nasıl ki misafir bekleyen insan tertemiz olursa ehli halde kalbini tertemiz eder Mevlasını bekler.Eğer o kalbe Allah nazar etimi o kul onun zevkini manevi halini ölene kadar unutamaz.

 

Ey talip unutma ! Dünya ve içindekilerin sevgisini derviş kalbinde değil cebinde tutar.”Ben sizi bana ibadet edesiniz diye yarattım.” diyor Mevlam.Yaradılışın gayesi İbadettir,Allaha hakiki kul olmaktır.UNUTMA!...Paraya ve Dünyaya kul olanların halini ölünce anlarlar fakat iş işten geçmiş olur.Muhittin-i Arabi o günün Şamlılarına ne demiş,"SİZİN TAPTIĞINIZ BENİM AYAĞIMIN ALTINDA " bu günde o laf geçerli.

 

 

 

 

 

             

 

                                      

Tüm MAKALELER