SOHBETLER-1
SOHBETLER-1 - Canibim.Com

 

 

                                                                     SOHBETLER-1

 

 

Hz.Ali (kerem Allah-u veche) Buyuruyor ki ; Kainat insanda dürülmüştür”. Bu sözün açılımını yapacak olursak.İnsan küçük bir kainattır.İnsan çok mükerrem  bir yaratıktır.İnsan yaratılanların hikmetini bilecek kabiliyet ve yeteneğe sahiptir.

 

Allah (c.c.) FATIR SURESİ :39 ‘ İnsanın yer yüzünde Allahın halifesi olduğuna işaret ediyor.Bu halifeliğin belgesi ise “BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM” dir. (Rahman ve Rahim olan Allahın adı ile) Bundan dolayı insan kainat bilmecesini çözecek ve yönetecek bütün donanımlara sahip olduğunun belgesidir besmeleyi şerif.

 

Atais ve marksislerin dediği gibi bir dakikalık zevk içinde tesadüf olarak kimse dünyaya gelmiyor.Bezmi ezelde nasibi olanlar zamanı geldiğinde dünyaya geliyorlar..Her insan doğduğunda Müslüman fıtratı ile dünyaya ayak basıyor,ana babası müslümansa Müslüman hırıstiyansa hırıstiyan,Yahudi ise yahüdi olarak yetiştiriliyor. Akil bali oluncaya kadar.Ondan sonra sorumluluk o kişide.

 

Allah (c.c.) insana Halık’ını tanıyacak kodlar koymuştur.İbrahim (a.s.)kıssasında gördüğümüz gibi.Tevhid inancının oluşması ve akıl,tefekkür ile mukayese.BAKARA SURESİ:258-259  da anlatılan ölü kuşun parçalanıp dağlara atıldıktan sonra tekrar dirilişi hikayesinde İbrahim (a.s.) mın İlmen yakından aynel yakın ile bu işi anlaması gibi.

 

Süleyman (a.s.) mın 28 bin kişiyi silahıyla beraber havada uçurup bir yerden bir yere nakletmesi. “mücüzesini” bu gün teknoloji ile büyük kargo nakliye uçakları ile yapılması.Hz.Ömer (r.a.) nın İslam ordusu komutanı Sariye’ye “cebele,cebele” uyarısını,bu gün görüntülü cihazlar ile yapmak mümkündür.

 

Yani demem odur ki;  insan Peygamberlerin mücüzelerinden bir kısmını,evliyanın kerametlerinden bir kısmını ilmen yapabilecek seviyeye gelmiştir.”Yerin derinliklerine,göğün katlarına gidin,sizin için gizli ilimler vardır.” Buyruğunun bir tezahürüdür bütün bunlar.

 

Her insan veliyi kamil olacak özelliğe sahiptir.Fakat bu özelliğini kullanmada zorlanıyor insanlar.Çünkü nefisle mücadele bazı insanlara zor geliyor.Cihadı ekber "Nefisle yapılan cihad " en büyük ve makbul olan budur.Pekiy biz bu cihadı nefisle yapılanı nasıl yapacağız ? İnşaallah bu konuya "CİHADI EKBER " gelecek sohbetimizde devam edeceğiz.

 

 

 

Tüm YAZILI SOHBETLER